Praca w domu

Jak dług jeszcze będziemy zmuszeni do pracy zdalnej, tzw. home office? Trudno powiedzieć. Niektórym to nawet odpowiada. Jak to robić dobrze? Aby efektywnie pracować w domu, ważne jest, aby pomyśleć o utrzymaniu koncentracji przez długi czas. Oto kilka podstawowych zaleceń, aby to osiągnąć:

  1. Zadbaj o komfortowe, wydzielone miejsce pracy. To nie może być stół w kuchni ani ława w pokoju gościnnym. Na koniec pracy koniecznie zrób porządek, aby następnego dnia móc zacząć bez starty czasu na sprzątanie czy poszukiwanie dokumentów.
  2. Zminimalizuj zakłócenia. Jeśli nie możesz zagwarantować ciszy, może warto żeby w tle puścić Twoje ulubione utwory z playlisty. Usuń z biurka i okolic rzeczy, które nie są bezpośrednio związane z wykonywana pracą.
  3. Ustal sztywne godziny rozpoczynania i kończenia pracy, a następnie staraj się ich przestrzegać. Stosuj systematyczne przerwy. Nigdy nie jedz nad klawiaturą!
  4. Nie pracuj w piżamie. Postaraj się utrzymać podobna rutynę jaką stosujesz przy wychodzeniu do pracy – pożywne śniadanie, stosowny ubiór – choć oczywiście wygodne dżinsy są OK.
  5. Nie zamieniaj się w pustelnika – utrzymuj kontakt z współpracownikami. Są telefony, komunikatory czy video konferencje.
  6. Twoje domowe biuro nie jest tak bezpieczne dla danych jak to w pracy. Pamiętaj o częstych archiwizacjach.

Utrzymuj równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i dbaj o zdrowie.