Jak zmniejszyć wpływ COVID-19 na twój biznes?

Wpływ koronawirusa na gospodarkę jest nadal nieznany, ale prawdopodobnie będzie ogromny. W tym niespotykanym czasie istnieje wiele niewiadomych dotyczących tego, w jaki sposób firmy mogą utrzymać rentowność. Oto kilka punktów, które należy uwzględnić w tym niepewnym czasie:

1. Zarządzaj przepływami gotówki

Najpierw ustal kto jest ci winien pieniądze i nie zwlekaj z wystawieniem faktury. Sprawdź też przeterminowane niezapłacone faktury i aktywnie zabiegaj o ich uregulowanie. Należy wziąć pod uwagę, że być może ci, którzy są ci winni pieniądze, również doświadczają trudności z płynnością i w takiej sytuacji dobrym pomysłem jest ustanowienie planu płatności, aby pieniądze w ratach, ale jednak ciągle, wpływały na twoje konto. Aby zachęcić firmy do wcześniejszej spłaty, możesz również rozważyć udzielenie rabatu każdemu, kto jest w stanie spłacić swoje długi wcześniej.

2. Planowanie długoterminowe

W przypadku większości działalności największym problemem będą płace. Aby uzyskać oszczędności, niektórzy będą musieli obniżyć koszty i może być kuszące, aby zredukować koszty osobowe. Chociaż z pozoru jest to logiczne, jednak na dłuższą metę może to mieć zgubny wpływ na twój biznes, szczególnie jeśli masz lojalną załogę, która pomogła zbudować markę. Odbiłoby się to także na obsłudze klienta. W przeszłości firmy znajdowały sposoby na rozwiązanie problemu okresowego nadmiaru liczby pracowników. Kierownictwo jednej z firm poprosiło wszystkich swoich pracowników o cztery tygodnie bezpłatnego urlopu. Było to skuteczne, ponieważ każdy pracownik czuł się doceniony przez firmę i mógł zobaczyć, że pracownicy na wszystkich szczeblach, angażują się w zapewnienie przetrwania organizacji.

3. Dostawcy i zapasy

Jeśli masz problemy z przepływem gotówki jest bardzo prawdopodobne, że płatności dla dostawców staną się wyzwaniem. Dlatego ważne jest, abyś zajął się tym problemem komunikując się z dostawcami tak szybko, jak to możliwe. W ten sposób można dorowadzić do przedłużenia kredytu kupieckiego  lub ustalić plany płatności. Pamiętaj, że jeśli dostawca nie jest świadomy sytuacji, nie będzie w stanie pomóc.

Posiadanie nadmiernych zapasów może również stanowić problem, szczególnie jeśli są to towary łatwo psujące się, takie jak żywność. W takim przypadku rozważ dywersyfikację i bądź tak elastyczny, jak to możliwe. Na przykład, jeśli ludzie nie jedzą w restauracjach, rozważ możliwość dostarczania klientom gotowych dan lub półproduktów do przygotowania posiłków w domu.  Przy okazji, ten nowy rodzaj usług może stać się w dodatkowym strumieniem dochodów, gdy wszystko wróci do normy.

4. Na koniec

Prowadzenie firmy w tych niepewnych czasach może być dla wielu osób wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że wiele firm doświadcza podobnych problemów i że często można zrobić coś, aby zmniejszyć negatywne skutki tej sytuacji. Niezależnie od wszystkiego, koniecznie porozmawiaj z księgowym na temat możliwości skorzystania ze wsparcia dla przedsiębiorców. Zamiast postawy „to na pewno nie dla mnie” lub „nie potrzebuje jałmużny”  przyjmij podejście „to z moich podatków” i „to ja wiem jak najlepiej wykorzystać te środki”.

Robert Maciaszek RMCK

znajdź nasza ofertę na stronie Baza Usług Rozwojowych